Olcsó vs. drága – min érdemes spórolni?

A kerékpározás nagyon drága sport lehet. Legyen szó akár az alkatrészekről, a kerékpárokról vagy magukról a ruhákról, egyes darabok nagyon megterhelhetik a pénztárcádat. De mibe érdemes beruházni?

Mindenki, aki most kezd vagy kezdett el kerékpározni, legalább egyszer meglepődött már, hogy ez a sport anyagilag mennyire megterhelő tud lenni. Azonban, mint minden más iparágban, ha minőséget akarsz, a zsebedbe kell nyúlnod. De mennyire? Mennyi a sok és mennyi a kevés? Van ideális ár?


Ideális ár-érték arány

Nem nehéz minőségi terméket találni elfogadható összegért, ha van rálátásod a kerékpározásra. Nem kell feltétlenül csúcsprémium márkát választani, amit általában a tapasztalt, heti 20 óránál többet kerékpározó kerékpárosok értékelnek.

Amikor bármit kiválasztok a kerékpáromhoz, 5 kérdést válaszolok meg magamnak:
  1. Tényleg szükségem van erre a termékre/megoldható nélküle?
  2. Milyen hatással lesz a kerékpározásomra?
  3. Milyen hosszú a termék élettartama? (becslés)
  4. Milyen gyakran fogom használni?
  5. Nem gondolom feleslegesnek?
.
Most pedig bontsunk le néhány kerékpáralkatrészt, kiegészítőt és ruházatot is, hogy alapvető áttekintést kaphassunk. Gondolj ezekre példaként, miközben a webáruházunkban rengeteg remek ár-érték arányú terméket találsz.


Ruházat

A kerékpáros ruházat egy nagyon bonyolult téma. Míg egyesek a drágább ruhákat és prémium márkákat keresik, addig másoknak a megfizethetőbb darabok is megfelelnek. Ez mindig attól függ, hogy mennyit tekersz. Ha valaki alkalmi kerékpáros, és hetente egyszer megy ki egy órát tekerni, akkor valószínűleg nincs szüksége prémium kategóriás, csúcstechnológiás ruházatra.

Ezzel szemben, ha egy kerékpáros gyakran és főleg hosszabb túrákon teker, a rossz minőségű (rosszul megválasztott) ruházat csökkentheti a kényelmet, sőt, akár tönkreteheti a tekerést. Ez függ a szakágtól is. Ha extrémebb szakágakban tekersz, ahol fennáll a bukás veszélye, nagy eséllyel előbb-utóbb tönkremegy a ruházat (személyes tapasztalat).


Ezért a ruházat kiválasztásakor összpontosíts a következőkre:
  • A tekerések szabályossága
  • A tekerések hossza
  • Szakág

Megfizethetőbb, jó ár-érték arányú márkák közé tartozik a Force és a Silvini, amelyeket különösen kezdőknek ajánlok.

Tipp: A webáruházban található tételeket értékelés szerint rendezd.


Sisak

Az egészségen nem spórolunk. De ez nem jelenti azt, hogy azonnal a legdrágább sisakot vagy protektort kell megvenni. Először is, szükséged van egy sisakra - bármilyen sisakra. Azonban, hacsak nem tekersz gyakrabban, vagy nem tekersz extrémebb sportágakban (ahol nagyobb az esés veszélye), én egy középkategóriás sisakra szavaznék. Már 30-60 eurós árkategóriában is észlelehető különbségek vannak ár-érték arányban.
A sisakoknak is különböző minősítései vannak, ugynakkor a legjobb, ha tényleg élőben látod és tapintod. A sisakok minőségét egy pillantásra észre veszed. Legyen szó a jobb minőségű anyagról, de a különböző kütyükről is, mint például a fid-lock (mágneses állszíjzár), az eséskor fellépő forgási erők elleni védelem (pl. MIPS), a sisakba integrált különböző lámpák vagy akár prémium anyagok (karbon).


Alkatrészek

Mennyi euróba kerül 1 megspórolt gramm? Úgy gondolom, hogy a grammoknál, főleg a kezdőknek, elsősorban a fékekbe érdemes befektetni.


A fékekért érdemes néhány tíz eurót pluszban befektetni. Példa - Shimano. Vegyél egy egyujjas féket (a kar külön is cserélhető), ami sokkal érzékenyebb és jobban adagolható, mint egy kétujjas karral rendelkező fék. Azonnal érezni fogod a különbséget.

A tárcsa és a fékbetétek is nagy szerepet játszanak a fékerőben. Néha csak egy nagyobb átmérőjű tárcsát vagy minőségi fékbetéteket kell vásárolnod (mint például galfer) ahelyett, hogy egy 2 dugattyús féket 4 dugattyúsra cserélnéd. Emellett ne hanyagold el a szervizelést sem.


A váltókart, illetve a váltót főleg tartósságban és súlyban fogod összehasonlítani. A megfizethetőbb darabok általában nehezebbek és gyakran kevésbé tartósak. Viszont például a SRAM esetében én személy szerint azt tapasztaltam, hogy legalább egy 12 sebességes GX szettet érdemes választani (szemben az SX és NX váltókkal). Ebben az esetben a GX váltó túlélt 2 db NX váltót (100€ vs 2x 65€).

A Shimano márkánál a 12 sebességes váltók működésében elhanyagolható a különbség. Nyugodtan választj akár egy Deore váltót.
A jobb minőségű váltó pontosabban és finomabban vált, de ezért borsos árat fizetsz. Ezért kezdőknek a Deore (Shimano) vagy annál jobb, valamint a Sram GX vagy annál jobb szett ajánlott.

Tipp: Ha a legjobb ár-érték arányt szeretnéd, akkor egy Shimano Deore 12 sebességes váltó és egy Shimano XT váltókar kombinációját ajánlanám, mivel a váltókarok között nagyobb különbséget fogsz észrevenni a működésben, ezért inkább egy XT váltókarbaba érdemes beruházni, mint egy XT váltóba.

kerékpáros bitek
Külső gumik - főként az elsőbe érdemes beruházni. Az első gumi tartja az irányt, ezért ha mindenáron spórolni próbálsz az alkatrészeken, legalább egy középkategóriás külsőt ne tagadj meg magadtól az első kerékhez. Sokáig szolgálni fog (mivel az első gumi kevésbé kopik), és nagyszerű tapadást fog nyújtani. A magasabb kategóriájú gumik ára 35 eurótól akár 90 euróig is terjedhet.

Nyereg - egy minőségi nyeregnek nem kell drágának lennie. Itt inkább a kipróbálásról és tesztelésről van szó. Ne feledd, tekerés közben órákat töltesz a nyeregben. A rossz nyereg kényelmetlenséghez, valamint mindenféle problémához vezethet, ezért ebben az esetben nem spórolnék a nyereggel.

kerékpáros bitek
Pedálok - a megfelelő pedálok (azaz nem a gyári műanyag pedálok) elengedhetetlenek a kényelmes és ami a legfontosabb, biztonságos kerékpározáshoz. Nem kell, hogy a legkönnyebbek legyenek. Fontos, hogy a szegecsek megfelelően legyenek elhelyezve és elég nagy platformmal rendelkezzenek (már ami a lapos pedálokat illeti). A patent pedáloknál elsősorban a rögzítés típusát (Shimano, Crankbrothers és mások) és a súlyt érdemes figyelembe venni. Jó minőségű lapos (flat) pedálokat már 20 vagy 30 euróért is lehet kapni.

A többi alkatrész - mint például a hajtókarok, kormányszárak, de a kormányok - nem befolyásolják annyira a kerékpározást. Ennek megfelelően érdemes többet befektetni azokba az alkatrészekbe, amelyekkel jobban érzed magad kerékpározás közben.


Kiegészítők

Valóban szükséged van egy 12.000 Ft-os kerékpáros kulacsra? Némelyik kiegészítő megéri a befektetést, de egyesek számára a nagyobb beruházás teljesen felesleges lehet. Minden attól függ, milyen gyakran, hány órát és milyen körülmények között tekersz. Ha sokat tekersz a hőségben, és hőszigetelt kerékpáros kulacsot használsz, akkor mindenképpen megéri a beruházás. Ha sokat tekersz este vagy éjszaka, biztosan nem spórolnék a világítással.

kerékpáros cuccok
Tippek személyes tapasztalataimból:
  • Vásárolj inkább kerékpáros cipőt, mint márkás mezt.
  • Fektess inkább egy jó minőségű sisakba, mint egy drága GPS órába.
  • Válaszd inkább a jó minőségű fékeket, mint a legújabb elektronikus váltót.
  • Fektess inkább egy rendes nyeregbe és pedálokba, mint karbon nyeregcsőbe és kormányba.
  • Vásárolj prémium kategóriás ruházatot, ha tudod használni.
  • Válaszd a minőségi szemüveget, amely nem fárasztja a szemed és kellőképpen véd, a nagyon olcsó és rossz minőségű darabok helyett, amelyek csak ideig-óráig tartanak.
.

kerékpáros cuccok

Néha nem árt a kényeztetés

A kerékpározás a szenvedélyünk és a hobbink. Amíg élvezzük, időnként kényeztetnünk kell magunkat. Gyakran találkozhatunk ellenállhatatlan kedvezményekkel és akciókkal, amikor remek áron vásárolhatunk prémiumabb darabokat. Webáruházunkban a klasszikus leárazások mellett heti leárazások is vannak, ahová minden héten új termékeket váltogatunk.

Ne feledd: a lényeg, hogy kerékpározz és jól érezd magad a kerékpárodon. Nem számít, hogy milyen kerékpárral, milyen kiegészítőkkel, ruházattal, alkatrészekkel...
Fotó forrása: szerkesztői archívum
report_problem Hibát találtál a szövegben?
Hasonló cikkek
Kerékpár karbantartás - hogyan kerüljük el a problémákat?
Hogyan kell elvégezni az alapvető kerékpár karbantartást a komplikációk elkerülése érdekében? Kerékpárod csendes futással fogja meghálálni, és a végén még pénzt is spórolhatsz.
Új versus bazári kerékpár
Kerékpárt választasz? Ebben a cikkben tanácsot adunk, hogy újat vagy inkább használtat érdemes-e vásárolni.
Pulzuszónák és jelentőségük az edzésben
A pulzuszónák szerinti kerékpározás az első lépés az edzés világába. De mit jelentenek a különböző zónák?
keyboard_arrow_up