Új versus bazári kerékpár

Kerékpárt választasz? Ebben a cikkben tanácsot adunk, hogy újat vagy inkább használtat érdemes-e vásárolni.

A kerékpárvásárlás általában nem gyakori dolog. Valaki fél évre, vagy egy évre, mások akár évtizedekre vesznek kerékpárt. Azonban van egy dolog, ami minden kerékpárvásárlóban közös: a legtöbb minőséget szeretnénk a legkevesebb pénzért. Feltevődik a kérdés: vajon új kerékpárt vagy inkább használtat érdemes venni?

Kellys kerékpár

Miért nem új - miért inkább bazári

Ebben a cikkben az új vagy bazári kerékpár vásárlásának különböző előnyeit és hátrányait fogom megemlíteni. A bazári kerékpárokat pusztán anyagi okokból vásárolják az emberek. Más előnyt nem látok benne. Az ár a legfontosabb ok a döntés meghozatalakor.

csomagolt új váz

Döntéshozatal folyamata

Egy kerékpáros úgy dönt, hogy kerékpárt vásárol. A költségvetésén belül általában több modell közül választhat, de a bazári darabokat alacsonyabb összegért vásárolhatja meg. A kedvezmény nagyságát az aktuális piaci helyzet határozza meg, ami a kereslet függvényében változik.

Összehasonlításképpen - a világjárvány idején hihetetlenül magas összegekért lehetett bicikliket látni a bazárokban. Ez azért volt, mert hiány volt belőlük... Ezzel szemben a világjárvány után fordult a helyzet, és hirtelen rengeteg bicikli volt a bazárban, ami lenyomta az árat.

A bazári kerékpárvásárlás kockázatai

Vegyünk egy példát. Biciklit szeretnél venni, egy új kerékpár 3000 euróba kerül, egy bazári pedig 2000 euróba.

1. A kerékpár története

Az első dolog, amit ellenőrizni kell, az a kerékpár története. Elvégre ez egy drága holmi, ezért kevés az olyan ember, aki nem teszi el a kerékpárról a garanciajegyet, a számlát, vagy a vásárlást igazoló bizonylatot. Biztosan senki sem szeretne tudatosan lopott kerékpárt vásárolni.

új kerékpár dobozban

2. Van rá garancia?

A kerékpárok garanciája változó. Egyes prémium kerékpármárkák élethosszig tartó vázgaranciát, mások 5 vagy 10 év garanciát vállalnak. Minden márka másképp határozza meg a garancia időtartamát. A minimális garanciát azonban a törvény 24 hónapban határozza meg a Szlovákiában vásárolt kerékpárra.

Az élethosszig tartó garancia gyakran az első tulajdonoshoz kötött extra szolgáltatás, így "második tulajdonosként" egy esetleges kárigény esetén problémáid adódhatnak a granciális ügy érvényesítése során.

3. Problémás modell

A kerékpárok sokat fejlődtek az utóbbi időben, de még mindig találhatsz olyan modellt, amelyiknél például előfordulhat gyakori hátsó vázháromszög-repedés (vagy egyéb műszaki probléma). Ez a pont alapvetően az előzőre épül, és ha egy potenciálisan problémás kerékpármodellt tervezel megvásárolni rövid garanciával vagy garancia nélkül, akkor nagy kockázatot vállalsz. A régebbi kerékpárok esetében gyakran probléma a pótalkatrészek (pl. a váltótartó papucs) elérhetősége vagy a kompatibilitás visszafelé, mivel a szabványok elég gyorsan változnak a kerékpáros világban.

4. Felelőtlen vagy gondos tulajdonos

A kerékpáros világ kicsi. Először próbáld meg a haveroktól megtudni, ismerik-e az eladót, és milyen tapasztalataik vannak vele. Vedd fel vele a kapcsolatot, a személyes találkozót (legalább egy telefonhívást) nem helyettesít semmi. Kérdezz rá a karbantartásra, illetve arra, hogy milyen időközönként szervizelte a kerékpárt, volt-e bármilyen problémája a kerékpárral stb.

Lapierre kerékpár

Átvizsgálás és vásárlás

Kerékpárcsalóból bőven akad. Elveszett a kerékpárszámla? Nem megfelelő a kerékpár állapota? Az én tanácsom, hogy csakis személyesen vásárolj kerékpárt - hacsak nem vagy 100%-ban képben a kerékpár előéletével, így elkerülheted az átveréseket és a zsákbamacska vásárlását.

Nem számít, mennyire kedves és megbízható az eladó, mindig ellenőrizz le mindent. Légy türelmes és aprólékos, hogy később ne bánd meg az elfuserált vásárlást. Mindenféle átverés előfordul, például álcázott vázrepedések és hasonlók. Ritka dolog, de sajnos előfordul.

A bazári kerékpár megvásárlásával általában vége a történetnek, és ha nincs a kerékpárra garancia, nem tudsz reklamálni, magadra maradsz. Ha rejtett hibákat vagy problémákat találsz, a megtakarított összeg könnyen elúszhat.

Új kerékpár

Ha új kerékpárt vásárolsz a fent említett 3000 euróért, akkor egy olyan üzletbe jössz, ahol a szakértő munkatársak tanácsot tudnak adni. Ha az online opciót választod, valószínűleg már világos elképzelésed van a modellről.

Az új kerékpár természetesen karcmentes és teljes körű garanciával rendelkezik. Az árban nem csak a kerékpár van benne, hanem a tanácsadás (feltéve, hogy minőségi boltról van szó), a panaszok és problémák kezelésére való hajlandóság (itt óvatos lennék, hiszen minden kereskedő szeret kerékpárt eladni, de kevésnek van jó ügyfélszolgálata), valamint a garanciális/garancia utáni szerviz illetve további szervizkedvezmény.

új kerékpár védőcsomagolásban

Ez a Te választásod

Ez a cikk csak arra szolgál, hogy egy kis betekintést nyújtson a kerékpárvásárlás kérdéskörébe. A személyes tapasztalataimat tettem bele ebbe a cikkbe, mivel kerékpáros pályafutásom során már tucatszor átéltem ezt a folyamatot.

A te értékelésedtől és mérlegelésedtől függ, hogy új kerékpárt veszel-e teljes garanciával, vagy egy bazári kerékpárt választasz, ami esetleges kockázatokkal jár. Hogy a megtakarított pénz (példánkban 1000 €) megéri-e a potenciális kockázatot, abban a döntésben sajnos nem tudok segíteni.

A bazárból történő kerékpárvásárlás általában a belépő szintű kerékpárok esetében kifizetődőbb, amikor az eladó csak egy új hobbit próbált ki, és előfordul, hogy az illető megunta azt, és a kerékpár egy szezon után, minimális futásteljesítménnyel a bazárban végzi.

A jobban felszerelt darabok esetében gyakran a tulajdonos szándéka egy új kerékpár vásárlása, mert a régi már elhasználódott, és több befektetést igényelne.

A kerékpárválasztás egyéb tényezői

Az, hogy használt vagy új kerékpárt vásárolj, attól is függ, hogy a kerékpáros pályafutásodnak milyen szakaszában vagy. Ha csak ki szeretnéd próbálni a kerékpározást, akkor egy használt kerékpáron is érdemes elgondolkozni.

Ha durva gravity stílusban nyomod, ahol a kerékpár rendesen elhasználódik, akkor nem szabad elfelejtened, hogy a kerékpár minden alkatrészének van egy élettartama. Soha nem tudhatod, hogy az előző tulajdonos mit csinált az kerékpárral, hogyan és ki használta, és milyen balesetek történhettek vele.

Marin kerékpáros doboz, új Marin kerékpár
Egy másik tényező, hogy ha a megvásárolni kívánt kerékpár alkatrészei nem tetszenek, akkor valószínűleg ki fogod cserélni őket. Egy használt kerékpárnál el kell adnod ezeket az alkatrészeket, de egy új kerékpárnál a kereskedő árbeszámítással azonnal ki tudja cserélni őket. Ezzel időt és talán még pénzt is spórolhatsz.

Vásárolj okosan

Vásárolj bölcsen és kérj tanácsot. A kerékpárvásárlás fontos döntés, amely sokáig tart. Egyrészt megkötheted az "évszázad üzletét", másrészt csalódhatsz, és a problémák csak halmozódnak. Bárhogy is legyen, sikeres vásárlást kívánok.
Fotó forrása: szerkesztői archívum
report_problem Hibát találtál a szövegben?
Hasonló cikkek
Kerékpár karbantartás - hogyan kerüljük el a problémákat?
Hogyan kell elvégezni az alapvető kerékpár karbantartást a komplikációk elkerülése érdekében? Kerékpárod csendes futással fogja meghálálni, és a végén még pénzt is spórolhatsz.
Olcsó vs. drága – min érdemes spórolni?
A kerékpározás nagyon drága sport lehet. Legyen szó akár az alkatrészekről, a kerékpárokról vagy magukról a ruhákról, egyes darabok nagyon megterhelhetik a pénztárcádat. De mibe érdemes beruházni?
Pulzuszónák és jelentőségük az edzésben
A pulzuszónák szerinti kerékpározás az első lépés az edzés világába. De mit jelentenek a különböző zónák?
keyboard_arrow_up